Investigate unit pricing
‘Look after the pennies and the pounds will look after themselves.’
Discuss what you think this means.
Finding the best buy has been made much easier for customers with the introduction of unit pricing. They can easily compare the value of similar products of varying sizes and brands.
Read or listen to the Unit pricing: a guide for grocery retailers from The Australian Competition and Consumer Commission (ACCC).
Design a unit pricing guide for consumers
What are the advantages and disadvantages of unit pricing? How does it work? Use your knowledge to improve consumer awareness and understanding. Be sure to communicate mathematical facts along with your text, audio and images.
Form small groups and choose ONE of the methods from this list:
Use Word, Google Docs or other software to make a brochure explaining unit pricing. Use a brochure template to help get you started.
Use Audacity, Anchor or another simple sound editor and the laptop’s built-in microphone to make a podcast of a short radio commercial about unit pricing.
Use Microsoft Word to create a draft script first.
Use these marking guidelines (DOCX 23kB) to guide your approach and reflect on your group’s performance.
Use the laptop webcam and Adobe Premiere Elements to record and edit a TV advertisement on unit pricing.
Use these marking guidelines (DOCX 24kB) to guide your approach and reflect on your group’s performance.